Nigdy nie wyrzucam łupin po czosnku do kosza. To niedoceniane złoto.

Nigdy nie wyrzucam łupin po czosnku do kosza. To niedoceniane złoto.

Co robić z łupinami po czosnku? Okazuje się, że również mogą być użyteczne. Dlatego następnym razem nie usuwaj ich, ale koniecznie je zachowaj.

Łuski cebuli często wykorzystujemy do barwienia jajek przed Wielkanocą, podczas gdy łupiny po czosnku zwykle trafiają do kosza na śmieci. Jednak można z nich czerpać korzyści, ponieważ zawierają substancje takie jak kwercetyna, która ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, oraz pozytywnie wpływa na układ krążenia.

Nigdy nie wyrzucam łupin po czosnku do kosza. To niedoceniane złoto.

Wykorzystanie łupin czosnku w ogrodnictwie:

1. Czosnkowa gnojówka

Gnojówka z czosnku chroni marchew przed chorobami grzybowymi oraz połyśnicą marchwi. Do jej przygotowania lepiej użyć łupin, łodyg, korzeni i kwiatostanów czosnku, unikając marnowania dobrych ząbków.

Wsyp łupiny do wiaderka, zalej wodą i odstaw w zacienione miejsce. Po tygodniu fermentacji, gdy na powierzchni pojawią się bąbelki, zamieszaj i poczekaj, aż proces się zakończy. Wtedy gnojówka będzie gotowa do użycia.

2. Patent na stonkę ziemniaczaną

Z łupin czosnku i wody przygotuj wywar, którym następnie spryskuj nadziemną część ziemniaków rano lub wieczorem. Tę kurację stosuj raz w tygodniu, aby stonka ziemniaczana trzymała się z dala od Twojej uprawy.

Nigdy nie wyrzucam łupin po czosnku do kosza. To niedoceniane złoto.

3. Ochrona marchwi

Jeśli przechowujesz marchew w piwnicy, posyp ją łuskami czosnku, aby zapobiec jej gnicie.

4. Zwalczanie przędziorków i mszyc

Zalej łupiny cebuli i czosnku ciepłą wodą i pozostaw mieszaninę na 5 dni. Następnie przefiltruj odwar i spryskuj nim rośliny zainfekowane przez mszyce czy przędziorki. Powtarzaj kurację 4-5 razy w tygodniu, aż do całkowitego wyeliminowania szkodników.

Pielęgnacja z wykorzystaniem czosnkowych łupin:

Z łupin czosnku można przygotować napar, który łagodzi podrażnioną skórę. Wrzuć łupiny do garnka, gotuj przez około 15 minut, a następnie pozostaw na 12 godzin. Po tym czasie nasącz płatek kosmetyczny w wywarze i przemywaj nim skórę, aby zobaczyć szybkie zniknięcie zaczerwień.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Optimized by Optimole