Dlaczego mycie mięsa i jaj jest niebezpieczne

Dlaczego mycie mięsa i jaj jest niebezpieczne

Większość gospodyń domowych ma tendencję do mycia mięsa i ryb przed ich przygotowaniem, a niektórzy nawet myją jajka. Niemniej jednak, wbrew powszechnej praktyce, nie ma potrzeby mycia tych produktów spożywczych. Dowiedz się więcej o powodach, dla których warto zrezygnować z tego zwyczaju, czytając ten artykuł.

Podczas mycia kurczaka, indyka lub innych surowych mięs pod bieżącą wodą, bakterie rozprzestrzeniają się wraz z rozpryskującymi się kroplami po całej kuchni, osadzając się na talerzach, blatach, rękach i ubraniach. Najczęściej spotykane bakterie to Campylobacter lub Salmonella, które mogą powodować zatrucie pokarmowe objawiające się bólami brzucha, silną biegunką i wymiotami.

Aby zlikwidować te bakterie, mięso, w tym kurczak, musi być gotowane do odpowiedniej temperatury. Dla kurczaka jest to 90 stopni, a dla wołowiny, wieprzowiny, jagnięciny i ryb – 80 stopni. Odpowiednie przetwarzanie termiczne eliminuje wszelkie zarazki, dlatego wcześniejsze mycie tych produktów nie jest konieczne.

Warto również zauważyć, że mycie ryb przed gotowaniem nie jest bezpieczne. Zwiększa to ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego, czyli przenoszenia bakterii z jednego produktu na drugi, a także na naczynia i powierzchnie.

Jaja również należą do kategorii produktów, które nie wymagają mycia. Podczas procesu produkcji jaj na ich skorupce nakładana jest naturalna powłoka, która chroni przed przenikaniem bakterii. Mycie jaj może uszkodzić tę warstwę ochronną, umożliwiając bakteriom dostanie się do środka.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Optimized by Optimole